A hat kis tájegységből álló Duna–Tisza közi sík vidék, a Homokhátság tengerszint feletti magassága 80–140 m közötti, talaja többségében löszös homokon képződött. A tájegység magasabb vonulatán a rossz vízgazdálkodású, gyengén humuszos homok-, futóhomok talajok dominálnak, míg a buckák közötti vonulatokban a szikes és réti talajok gazdag változatokban fordulnak elő.
A Homokhátság mérsékelten meleg-száraz éghajlatú, ahol az időjárás erősen változékony, és a kiugró szélsőséges értékek gyakorisága jellemző. A csapadék éves átlagos mennyisége 550–580 mm, de a vegetáció időszakában a gazdák biztonsággal csak a fenti érték felével számolhatnak. A Homokhátság vízrajza szegényes, természetes vízfolyás nincs. A szikes tavak vízfelülete, a talajvízszint magassága - több tényező együttes hatására – erősen lecsökkent, a kisebb felületű tavak kiszáradtak.



A Homokháton a növénytermesztés kockázati tényezői halmozottan jelen vannak; a tájegység vízgazdálkodási problémái, a klimatikus és időjárási viszonyok, a homoktalajok termőképessége az itt gazdálkodók lehetőségeit behatárolja, versenyképességüket rontja, megélhetésüket nehezíti.
Ezen gondok enyhítésére indította el a „Homokháti speciális célprogramot” a Bács-Kiskun Megyei Agrárkamara.
A 2001–2003 közötti időszakban a célprogram az FVM Vidékfejlesztési Programok Főosztálya támogatását élvezte.
„A Duna–Tisza közi hátság területén bekövetkezett kedvezőtlen változások hatásainak mérsékléséről” szóló 2095/2004. (IV. 27.) korm. határozat megteremtette a kereteit a tárcák összefogásának és a komplex probléma komplex módon való kezelésének.

A 2004. évtől a kamara által gesztorált célprogram – mely lényegében a fenti határozat mellékletét képező Intézkedési terv 2. a, és b, pontjának végrehajtását célozza – korábban az MTRFH Kiemelt Programok Főosztálya, jelenleg az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium támogatásával működik.



I. alprogram: Homokháti termékek piacra jutásának előmozdítása


>1. projekt: Homokháti termékek mintaboltjának létesítése

>2. projekt: Termékmarketing ismeretek tanfolyam

>3. projekt: Homokháti arculatterv készítése



II. Alprogram: Alternatív jövedelemszerzés előmozdítása, speciális vidékfejlesztési eszközök alkalmazásával, különös tekintettel a tanyai gazdaságokra


>1. projekt: Tanyai gazdaságok direkt értékesítésének előmozdítása a „Kamra-túra” piaci bevezetésével II. ütem

>2. projekt: Homokháti gazdaságok vertikumban való részvételének segítése II. ütem

>3. projekt: Virtuális szervező és szolgáltató hálózat kialakításának segítése falusi-tanyai vendéglátás bázisán II. ütem

>4. projekt: Több települést érintő kezdeményezések integrálása a homokháti célprogramba II. ütem

>5. projekt: Alternatív energiahasznosítás tanyai gazdaságokban